Комбінат виробничих підприємств
Полтава, c. Терешки, ул. Шевченка, 18, тел.: +38 (0532) 55 30 38
Якість - без компромісів

Рухливість бетону, осідання конуса, зручноукладальність

Те, як матеріал заповнює опалубку при певному способі трамбування з формуванням ним однорідної ущільненої маси, характеризує удобоукладываемость бетонної суміші. Для оцінки використовуються показники зв'язності, рухливості, жорсткості розчину. Рухливість бетону (осад конуса) - здатність суміші розтікатися лише за рахунок ваги матеріалу. Дана властивість є ключовою при оцінці допуску розчину до використання на конкретному об'єкті.

Осад конуса бетону дозволяє зробити оцінку пластичності бетону із застосуванням для цих цілей у вигляді усіченого конуса. Інакше кажучи, визначається удобоукладываемость бетону (рухливість). Рухливість бетонних сумішей прямо пов'язана з кількістю води, яка додається до них. Ще дуже важливим тут є обсяг пластифікаторів на 1 куб. м. Малорухомим вважають будматеріал, у складі якого перерахованих вище компонентів найменше.

Для виконання звичайних робіт з розчинами з бетону застосовують матеріали, у яких осад конуса дорівнює П1-П3. Але небажано забувати про те, що жорсткі суміші, в яких дуже мало рідини, не зможуть заповнити форму цілком. Тому потрібно застосувати вібрацію або ущільнення. Якщо потрібно заливати розчином з бетону армовані конструкції або дрібні порожнини, використовується матеріал з показником опади П4. Вартість бетону, який має великий показник рухливості, буде вищою за решту. У цих розчинів осад конуса дорівнює 160-210 мм.

Визначення осаду конуса:

Для випробування використовується зрізаний конус з металу, у якого висота 300 мм, нижній діаметр 200 мм і верхній діаметр 100 мм. Визначення зразка суміші з бетону виконується так:

  • на початку перевіряють внутрішню поверхню конуса, їй необхідно бути чистою, сухою і вільною від надлишків цементного розчину, що схопився;
  • потім конус поміщають на рівну площину, яка не пропускає вологу, бажано на лист зі сталі.

При заповненні бетоном робітнику необхідно тримати конус. Форму наповнюють розчином, потім виконується його штикування за допомогою металевого прута довжиною та діаметром 15 мм, який загострений у нижній області. Усього виконується 25 штикувань. Потім укладати зі штикуванням наступні шари бетону, конус повинен заповнитися. Далі, поки прибирають зайвий розчин біля конуса, останній потрібно притримувати. Форму знімають моментально після заповнення. Піднімати її необхідно виключно вертикально.

Бетон без форми почне осідати. Після завершення осаду виконується вимір висоти бетону. Щоб виміряти опади, використовують спеціальний пристрій, у якого горизонтальне плече знаходиться на проміжку 300 мм по вертикалі від опорної плити. Можна ще вимірювати від верхнього краю форми конуса.

За умовами необхідно, щоб вимір висоти бетону, який осів, виконувався не пізніше ніж через 2 хв. після підняття форми.

Клас
Осадка конусу, мм
П-1 10-40
П-2 50-90
П-3 100-150
П-4 160-210
П-5 Більше 210

Для практичного застосування важливо знати наступне:

При нормальних монолітних роботах використовується бетон з рухливістю П2 - П3. При заливці вузьких опалубок, а також колон та інших подібних вузьких форм слід застосовувати бетон з рухливістю П4 (осада конуса 15-20 см). Така БСГ ще називається «литий бетон» – вона добре заливається у форму без використання вібратора. Таку ж рухливість бетону слід вибирати, якщо Ви використовуєте бетононасос для заливки бетонної суміші.

Зміна рухливості

Важливо знати, що збільшення рухливості бетонної суміші до показників П4, П5, осаду конуса більше 16 см досягається виключно за рахунок застосування на заводі добавок - пластифікаторів. Тільки так можна отримати пластичний бетон, призначений для укладання в опалубку із щільним каркасом з арматури, або при монолітних роботах із застосуванням бетононасосу.

Коли на будівельному об'єкті немає вібратора будівельники, нерідко розбавляють бетонну суміш водою, тим самим збільшуючи рухливість бетону, тим не менш, робити цього в жодному разі не можна! Адже співвідношення пропорцій вода-цемент є основним фактором, що впливає на міцність бетону. Навіть невелика кількість води може значно знизити марку бетону (наприклад, розведений бетон М-400 покаже марку М-300 або марку М-200).

Збільшити рухливість бетону без шкоди якості можна лише за допомогою пластифікаторів. Якщо ж розбавити його водою – Ви гарантовано зменшите його якість.

 

© Copyright KVP-Ukraine 2018. Всі права захищені. ТОВ "Будівельна компанія "Комбінат виробничих підприємств".
Адреса: Україна, 38762, Полтавська область, Полтавський район, с. Терешки, вул. Шевченка, 18, тел.: + 38 (0532) 55 30 38